RoadShow 09/2018 SK-PL
Začiatkom mesiaca september 2018 náš tím odštartoval Roadshow po 12 stredných školách v Poľsku a na Slovensku. Počas dvoch týždňov sme navštívili školy v Gorliciach, Ustzyki Dolné, Ivonicz Zdroj, Svidníku, Giraltovciach, Stropkove, Kežmarku, Starej Ľubovni a v Prešove.
Záverečná konferencia
Vedúci partner projektu Združenie pre rozvoj vidieckeho turizmu spolu s partnermi projektu Prešovská univerzita v Prešove a Univerzita Rzeszów zrealizovali záverečnú konferenciu, ktorá sa uskutočnila dňa 21. septembra 2018. Konferencia sa uskutočnila v rámci projektu cezhraničnej spolupráce podporeného prostredníctvom programu INTERREG V-A Poľsko – Slovensko. Cieľom záverečnej konferencie bolo zhodnotenie a prezentácia výsledkov a výstupov projektu.
Všetko má svoj začiatok, ako aj koniec. Tak aj tento projekt musel byť raz ukončený. Veľmi príjemnou a zaujímavou bodkou za dobre odvedenou prácou, bola záverečná konferencia, ktorej sa zúčastnilo 100 hostí. Konferenciu otvorila a všetkých hostí privítala Mgr. Petra Kovářová, riaditeľka Združenia pre rozvoj vidieckeho turizmu a zároveň vedúci koordinátor projektu. Jej prezentácia predstavila projekt od jeho podania, cez implementáciu, zaujímavé zistenia, komplikácie počas realizácie projektu, až po úspešne zrealizované aktivity a výstupy. Nasledovala prezentácia projektových partnerov a ich záverečné slová k implementácii projektu. Mgr. Miloslav Michalko PhD (Prešovská univerzita v Prešove) a Dr. Teresa Mitura (Univerzita Rzeszów) odprezentovali proces tvorby odbornej štúdie a jej význam pre obe univerzity a študentov. V závere prvej časti záverečnej konferencie vyslovili partneri vzájomnú vďaku za spoluprácu pri implementácii projektu a poďakovali všetkým ľuďom, ktorí sa akýmkoľvek spôsobom podieľali na implementácii projektu a popriali veľa úspechov absolventom pilotného vzdelávania projektu. Úvodná časť konferencie bola ukončená video spotom, ktorý bezpochybne prezentuje úspešné aktivity a výstupy projektu.
Prestávku na občerstvenie chutnými regionálnymi koláčmi a domácimi paštétami, spríjemnila folklórna speváčka Marianna Železná, ktorá všetkých prekvapila svojím nesmiernym talentom a krásnym hlasom.
Druhá časť záverečnej konferencie sa niesla v duchu talkshow, ktorá má históriu pri realizácii školení a workshopov, s absolventmi pilotného vzdelávania a náhodnými hosťami konferencie. V rámci talkshow absolventi projektu prezradili, čo im projekt dal a prečo je vzdelávanie v tejto oblasti dôležité.
V rámci prezentácie vedúcej koordinátorky projektu odzneli zaujímavé informácie „Projekt v číslach“:
- Počet účastníkov medzinárodných konferencií – 308
- Počet vytvorených letákov/plagátov/publikácií – 10 050 ks
- Počet pracovníkov na odbornej štúdií – 50
- Počet ľudí v projektových tímoch – 16
- Počet absolventov pilotného vzdelávania – viac ako 160
- Počet účastníkov Roadshow – viac ako 1000
- Počet spoločných aktivít projektových partnerov – 32
- Počet absolventov prvého semestra voliteľného predmetu „Vidiecky cestovný ruch“ – 30
- Počet odpracovaných hodín projektových tímov – 16 377
- Počet aktérov vidieckeho cestovného ruchu, ktorí spolupracovali v rámci implementácie projektu – 33
- Počet zrealizovaných verejných obstarávaní – 29
- Počet videní webovej stránky bezhranic.eu – 17 200
Spätná väzba uchádzača záverečnej konferencie, mladého farmára z Prešovského kraja:
…hlavne sa Vám a kolektívu chcem veľmi pekne poďakovať za pozvanie na včerajšiu záverečnú konferenciu. Nevedel som o tom, že ste pracovali na takomto projekte o to viac som bol nadšený z toho čo sa Vám podarilo dosiahnuť. Podľa môjho názoru ste vystihli podstatu ako začať rozvoj nášho regiónu, čo sa týka rozvoja vidieka a cestovného ruchu a pričinili ste sa o základ rozvoja vzdelávania v tejto oblasti a za to Vám patrí veľké uznanie. Keďže sa začínam sústreďovať na túto oblasť veľmi ste mi týmto pomohli, preštudovanie publikácií a analýz mi bude veľmi nápomocne, keďže som doposiaľ nemal odborný pohľad na túto oblasť. želám Vášmu kolektívu ešte veľa takýchto úspechov. Ešte raz ďakujem, s pozdravom Mgr. Vladimír Košč.
Projekt „Moderné vzdelávanie bez hraníc otvára vidiek podnikaniu“ bol úspešne ukončený a všetky stanovené ukazovatele boli naplnené.
Mgr. Petra Kovářová
POZVÁNKA NA ZÁVEREČNÚ KONFERENCIU
Vedúci partner projektu Združenie pre rozvoj vidieckeho turizmu spolu s partnermi projektu Prešovská univerzita v Prešove a Univerzita Rzeszów, Vás srdečne pozývajú na záverečnú konferenciu, Ktorá sa uskutoční dňa 21. septembra 2018. Konferencia sa uskutoční vrámci projektu cezhraničnej spolupráce podporeného prostredníctvom programu INTERREG V-A Poľsko – Slovensko. Cieľom záverečnej konferencie je zhodnotenie a prezentácia výsledkov a výstupov projektu.
3. Odborná exkurzia
Program 3. odbornej exkurzii, na ktorej sa zúčastnili ďalší absolventi školení v rámci Pilotného vzdelávania na PL – SK pohraničí bol totožný s programom prvej exkurzie. Cieľom bolo spoznávanie potenciálu pohraničného územia. Prvou zastávkou bola obec Zemplínske Hámre. Obec je výnimočná svojim múzeom, Hámorským náučným chodníkom s technickými pamiatkami, históriou baníctva a železiarskej výroby. Po prehliadke, ktorou nás sprevádzala odborná lektorka Ing. Zuzana Burdová nasledoval obed, priamo v obci, v Gazdovskom dvore. Ponuka jedál bola pestrá a pozostávala hlavne z regionálnych produktov. Pochutnali sme si na vynikajúcich syroch, slaninke, guľáši, grilovaných špecialitách a to všetko so sprievodným slovom pána Ing. arch, Jozefa Bajusa. Nasledovala náučná cesta po trase Snina, Parihuzovce, Osadné, Medzilaborce, Havaj, Nižný Komárnik do Krajnej Porúbky. Tam nás už čakali, v Penzióne Medveď, s prezentáciou zariadenia, jeho služieb a občerstvením z regionálnych produktov. Naša cesta pokračovala do Poľska, do rodinnej farmy Figa v obci Mszana, ktorá sa venuje chovu kôz a výrobe syrov. V programe bola prezentácia zariadenia, prednáška o histórii výroby syrov v regióne a ochutnávka tradičných aj netradičných syrových výrobkov. Náročný deň sa blížil ku koncu a my sme sa pomaly presúvali do Hotela Jaś Wędrowniczek, kde sme mali rezervovanú večeru a ubytovanie. Hotel je ďalším príkladom dobrej praxe na PL – SK pohraničí. Je tematicky zariadený s vynikajúcou, regionálnou kuchyňou. Ďalší deň, po výdatných raňajkách v hoteli, pokračoval exkurziou v regionálnom pivovare Ursa Maior, Uherce Mineralne. Exkurzia bola odborne vedená majiteľom pivovaru a bola spojená s ochutnávkou piva. Nasledoval obed v neďalekej Huculskej reštaurácii. Bol to ďalší príklad dobrej praxe s regionálnou ponukou jedál. Po obede sme sa presunuli na ďalšiu prehliadku, prezentáciu zariadenia a jeho služieb. Uroczysko, Domki w Bieszczadach je nádherné miesto, ktorým nás previedla pani Adelina. Po prezentácii sme pokračovali domov. Cestou nás ešte čakala večera v meste Stropkov. Večerou sme ukončili program exkurzie a šťastne sme sa vrátili na miesto odjazdu. Všetkým zúčastneným ďakujeme.
2. Odborná exkurzia
2. odborná exkurzia, na ktorej sa zúčastnili ďalší absolventi školení v rámci Pilotného vzdelávania na PL – SK pohraničí je tiež úspešne za nami. Cieľom aj tejto odbornej exkurzie bolo spoznávanie potenciálu pohraničného územia. Na rozdiel od prvej odbornej exkurzie, táto exkurzia začínala v Poľsku. Začínali sme exkurziou v regionálnom pivovare Ursa Maior, Uherce Mineralne. Exkurzia bola odborne vedená majiteľom pivovaru a bola spojená s ochutnávkou piva. Nasledoval obed v neďalekejHuculskej reštaurácii. Bol to ďalší príklad dobrej praxe s regionálnou ponukou jedál. Po obede nasledovala cesta na Slovensko. Prvou zastávkou bola obec Zemplínske Hámre. Obec je výnimočná svojim múzeom, Hámorským náučným chodníkom s technickými pamiatkami, históriou baníctva a železiarskej výroby. Po prehliadke, ktorou nás sprevádzala odborná lektorka Ing. Zuzana Burdová nasledovala večera, priamo v obci, v Gazdovskom dvore. Ponuka jedál bola pestrá a pozostávala hlavne z regionálnych produktov. Pochutnali sme si na vynikajúcich syroch, slaninke, guľáši, grilovaných špecialitách a to všetko so sprievodným slovom pána Ing. arch, Jozefa Bajusa. Po večeri sme sa presunuli na Sninské rybníky kde bolo rezervované ubytovanie v príjemnom prostredí. Ráno nás čakali raňajky a mohli sme pokračovať v exkurzii. Nasledovala náučná cesta po trase Snina, Parihuzovce, Osadné, Medzilaborce, Havaj, Nižný Komárnik do Krajnej Porúbky. Tam nás už čakali, v Penzióne Medveď, s prezentáciou zariadenia, jeho služieb a obedom z regionálnych produktov. Naša cesta pokračovala do Poľska, do rodinnej farmy Figa v obci Mszana, ktorá sa venuje chovu kôz a výrobe syrov. V programe bola prezentácia zariadenia, prednáška o histórii výroby syrov v regióne a ochutnávka tradičných aj netradičných syrových výrobkov. Odborná exkurzia končila večerou, ktorú nám pripravili zamestnanci Hotela Jaś Wędrowniczek. Hotel je ďalším príkladom dobrej praxe na PL – SK pohraničí. Je tematicky zariadený s vynikajúcou, regionálnou kuchyňou. Večerou sme ukončili nabitý program druhej exkurzie a šťastne sme sa vrátili na miesto odjazdu. Všetkým zúčastneným ďakujeme.
1. ODBORNÁ EXKURZIA
1. odborná exkurzia, na ktorej sa zúčastnila prvá časť absolventov školení v rámci Pilotného vzdelávania na PL – SK pohraničí je úspešne za nami. Cieľom odbornej exkurzie bolo spoznávanie potenciálu pohraničného územia. Prvou zastávkou bola obec Zemplínske Hámre. Obec je výnimočná svojim múzeom, Hámorským náučným chodníkom s technickými pamiatkami, históriou baníctva a železiarskej výroby. Po prehliadke, ktorou nás sprevádzala odborná lektorka Ing. Zuzana Burdová nasledoval obed, priamo v obci, v Gazdovskom dvore. Ponuka jedál bola pestrá a pozostávala hlavne z regionálnych produktov. Pochutnali sme si na vynikajúcich syroch, slaninke, guľáši, grilovaných špecialitách a to všetko so sprievodným slovom pána Ing. arch, Jozefa Bajusa. Nasledovala náučná cesta po trase Snina, Parihuzovce, Osadné, Medzilaborce, Havaj, Nižný Komárnik do Krajnej Porúbky. Tam nás už čakali, v Penzióne Medveď, s prezentáciou zariadenia, jeho služieb a občerstvením z regionálnych produktov. Naša cesta pokračovala do Poľska, do rodinnej farmy Figa v obci Mszana, ktorá sa venuje chovu kôz a výrobe syrov. V programe bola prezentácia zariadenia, prednáška o histórii výroby syrov v regióne a ochutnávka tradičných aj netradičných syrových výrobkov. Náročný deň sa blížil ku koncu a my sme sa pomaly presúvali do Hotela Jaś Wędrowniczek, kde sme mali rezervovanú večeru a ubytovanie. Hotel je ďalším príkladom dobrej praxe na PL – SK pohraničí. Je tematicky zariadený s vynikajúcou, regionálnou kuchyňou. Ďalší deň, po výdatných raňajkách v hoteli, pokračoval exkurziou v regionálnom pivovare Ursa Maior, Uherce Mineralne. Exkurzia bola odborne vedená majiteľom pivovaru a bola spojená s ochutnávkou piva. Nasledoval obed v neďalekej Huculskej reštaurácii. Bol to ďalší príklad dobrej praxe s regionálnou ponukou jedál. Po obede sme sa presunuli na ďalšiu prehliadku, prezentáciu zariadenia a jeho služieb. Uroczysko, Domki w Bieszczadach je nádherné miesto, ktorým nás previedla pani Adelina. Dvojdňová exkurzia sa chýlila ku koncu. Po prezentácii sme pokračovali domov. Cestou nás ešte čakala večera v meste Stropkov. Večerou sme ukončili nabitý program prvej exkurzie a šťastne sme sa vrátili na miesto odjazdu. Všetkým zúčastneným ďakujeme.
8. TURNUS PILOTNÉHO VZDELÁVANIA
Máme úspešne za sebou aj posledný, ôsmy turnus školení a workshopov v rámci Pilotného vzdelávania, ktorý sa konal 16. – 17. 04. 2018 v Poľsku. Skupina záverečných absolventov nesklamala a ako na predchádzajúcich školeniach tak aj na tomto si všetci zúčastnení zaslúžili certifikát. Všetkým absolventom veľmi pekne ďakujeme za ich aktívnu účasť a inšpiratívne podnety a prajeme veľa úspechov pri realizácii ich zámerov.
Tešíme sa na Vašu účasť na odbornej exkurzii:-)
7. TURNUS PILOTNÉHO VZDELÁVANIA
Predposledný, siedmy turnus školení a workshopov v rámci Pilotného vzdelávania sa konal 04. – 06. 04. 2018 v Poľsku. Aj toto školenie všetci účastníci úspešne absolvovali a získali certifikát. Všetkým absolventom veľmi pekne ďakujeme za ich aktívnu účasť a inšpiratívne podnety a prajeme veľa úspechov pri realizácii ich zámerov.
Tešíme sa na Vašu účasť na odbornej exkurzii:-)
6. TURNUS PILOTNÉHO VZDELÁVANIA
Šiesty turnus školení a workshopov v rámci Pilotného vzdelávania sa konal 26. – 28. 03. 2018 na Slovensku. V poradí šiesty blok školenia bol znova úspešný. Všetkým absolventom veľmi pekne ďakujeme za ich aktívnu účasť a inšpiratívne podnety a prajeme veľa úspechov pri realizácii ich zámerov.
Tešíme sa na Vašu účasť na odbornej exkurzii:-)
5. TURNUS PILOTNÉHO VZDELÁVANIA
Piaty turnus školení a workshopov v rámci Pilotného vzdelávania sa konal 21. – 23. 03. 2018 na Slovensku. Aj toto školenie prebehlo podľa očakávaní. Účastníci školenia boli aktívny a svojim prístupom vytvorili skvelú atmosféru. Na záver školenia bol každému zúčastnenému odovzdaný diplom. Všetkým absolventom veľmi pekne ďakujeme za ich aktívnu účasť a inšpiratívne podnety a prajeme veľa úspechov pri realizácii ich zámerov.
Tešíme sa na Vašu účasť na odbornej exkurzii:-)
- 1
- 2